پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
بوسه دیوار برلین

بوسه کمونیستی دیوار برلین

برای سال های سال بر دیوار برلین تصویر دو مرد نقش بسته بود که به شکل جانانه ای همدیگر را میبوسیدند که احتمالا شما هم این عکس را دیده اید، اما این بوسه نه اتفاقی بود نه عاشقانه و دلیل کاملا سیاسی داشت. این مدل بوسه بین رهبران کشورهای کمونیستی برای نشان دادن اتحاد و همبستگی خیلی مرسوم بود و هرچه متحدتر و برادرتر بوسه هم آتشین تر!

این دو نفر هم که تصویرشان بر دیوار برلین نقش بسته، یعنی برژنف رهبر اتحاد جماهیر شوروی و اریک هونکر دبیرکل حزب کمونیست آلمان شرقی، از ستون های اصلی بلوک شرق و کمونیست بودند. در سال 1979 برژنف در مراسمی که به مناسبت سی امین سالگرد تاسیس آلمان شرقی برگزار شده بود بعد از دیدار با هونکر دبیر کل حزب کمونیست آلمان شرقی و پس از قرارداد های تجاری و نظامی و سیاسی که با هم به امضا رساندند به نشانه دوستی بوسه کمونیستی پر آب و تابی از هم کردند که عمق همبستگی شان را نشان بدهند.

در سال 1990 دمیتری وروبل، نقاش آلمانی-روسی نقاشی این بوسه را بر دیوار برلین کشید و شهرت آن بیش از پیش جهانی شد. در زیر این نقاشی نوشته بود: «خدایا کمکم کن از این عشق مهلک جان به در برم.» بهترین توصیف برای آن اتحاد ترسناک میان دیکتاتور های کمونیستی.

این نقاشی و بقیه نقاشی های دیوار به مرور زمان آسیب های زیادی دیدند در حدی که در سال 2009 از همه هنرمندان خواستند نقاشی هایشان را دوباره با متریال های مقاوم تری بکشند. گرافیکی وروبل این بار خیلی بهتر از نسخه اولیه درآمد و بعد از اتمام کار هم فرصتی فراهم شد تا عکاس صحنه مشهور و وروبل بتوانند با یکدیگر دیدار کنند و در کنار آثارشان عکس یادگاری بگیرند.

نقاش و عکاس بوسه دیوار برلین
عکاس و نقاش بوسه کمونیستی نقش بسته بر دیوار برلین

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید