پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
میکی برایان

چه کسی میکی را کشت

14 اکتبر 1985 بود که جسد میکی برایان در شرایطی پیدا شد که غرق در خون بود، جسدش رو مادرش در شرایطی پیدا کرده بود که 4 بار بهش شلیک شده بود، 3 بار به سر و صورت، و یکبار هم به بدنش. میکی یکی از خوشنام ترین معلم های مدرسه ای در شهر کلیفتون بود و همین باعث شد که خبر قتل او مثل بمب در شهر بترکه.

اتاق خواب میکی، خو روی تخت و دیوار اتاق

شب کشته شدن میکی همسرش جو که او هم مدیر دبیرستانی در کلیفتون بود، تقریبا 200 کیلومتر اون طرف تر در مراسم سالانه همایش مدیران مدارس ایالت تگزاس شرکت کرده بود، ولی به خاطر چراغ قوه خونی که برادر میکی تو ماشینش پیدا کرده بود پلیس بهش مشکوک میشه و در نهایت به جرم قتل همسرش دستگیر میشه.

چراغ قوه و رد خون روی آن

در تمام مدتی که جو در زندان بود ادعای بی گناهی میکرد، او میگفت که شب قتل خارج از شهر بوده و شاهد هم داشت که در مراسم شرکت کرده بود، ولی پلیس معتقد بود که جو شب قتل از هتل محل اقامت خودش به خونه برگشته و بعد از قتل همسرش دوباره به هتل برگشته و فردای اون روز در مراسم شرکت کرده. پلیس با بررسی آثار و رد خون به این نتیجه رسیده بود که چراغ قوه ای که در ماشین جو پیدا شده لحظه قتل در دست قاتل بوده.

جو برایان صرفا به خاطر تحلیلی که ترومن پلیس متخصص تحلیل رد خون انجام داده بود در زندان بود، در اون دهه هنوز آزمایشات DNA انجام نمیشد و اکثر قاضی ها که با پرونده های قتل رو به رو میشدن بیشتر همچین تحلیل هایی را مورد توجه قرار میدادن، این در شرایطی بود که در صحنه جرم یک ته سیگار و چندین اثر انگشت که متعلق به جو نبودن پیدا شده بود بود و از همه مهمتر لباس زیر زنانه ای که حاوی اسپرم بود و هیچ وقت ثابت نشد که این اسپر متعلق به جو بوده ولی با این وجود پلیس این مورد را هم به جو نسبت داد و او را یک منحرف جنس معرفی کرده بود.

جو برایان در دادگاه گناهکار شناخته و به 99 سال حبس محکوم شد.

روزنامه کلیفتون و خبر محکومیت جو برایان

3 سال بعد از زندانی شدن جو، خبرنگاری به نام اسمیت که جو و میکی را هم میشناخت پیگیر ماجرا میشه و از اونجایی که باور نمیکرد جو همچین جنایتی کرده باشه دنبال داستان رو میگیره، اسمیت متوجه میشه که مدتی قبل از قتل میکی جسد دختری 17 ساله در شرایطی پیدا میشه که دستانش بسته و مورد تجاوز قرار گرفته بود، و مظنون اصلی این قتل هم پلیسی به نام دنیس دانلپ بوده که بعد ها و قبل از اینکه جسد حلق آویز شده اش در گاراژ خونه اش پیدا بشه پیش یکی از دوستانش به قتل اعتراف کرده بوده، دانلپ بارها ادعای رابطه با میکی را پیش دوستانش کرده بود و حتی مدعی شده بود که شب قتل چندساعتی را با میکی وقت گذرانده، البته مشخص نیست که این ادعاها تا چه حد درست بوده باشن.

دانلپ و تصویر دختر 17 ساله ای که به خاطر قتل او متهم شناخته شد

دانلپ و تصویر دختر 17 ساله ای که به خاطر قتل او متهم شناخته شد

از سال 1989 که جو به به اتهام قتل همسرش در زندان بوده تا سال 2018، هفت بار درخواست آزادی مشروطش رد شد، دلیل رد شدن درخواست این بوده که جو به عنوان یک مجرم خطرناک شناخته میشده، این در شرایطی بود که او یکی از خوش رفتارترین زندانیان زندان ایالتی تگزاس بود و همینطور به خاطر نارسایی قلبی اوضاع جسمانی مناسبی هم نداشت.

اما بعد از 3دهه که آزامایشات بیشتری بر روی چراغ قوه صورت گرفت مشخص شد لکه های قهوه ای روی چراغ قوه ممکن است اصلا خون نباشن. با این حال پس از گذشت 30 سال، ترومن همان پلیسی که صحنه جرم را بررسی کرده بود و با شهادتش باعث زندانی شدن جو شده بود اعتراف تکاندهنده ای کرد، او گفت که صلاحیت لازم را برای همچین تحلیلی را نداشته و در بررسی های خود دچار اشتباه شده بود.

سرانجام جو برایان در سال 2020 و در 79 سالگی به صورت مشروط آزاد شد و قرار است دادگاه نهایی برای تصمیم گیری در مورد آزادی او برگذار شود.

لحظه اعلام آزادی مشروط جو برایان

 

نامه هایی که جو برایات از زندان برای اسمیت ( خبرنگار ) فرستاده بود

نامه هایی که جو برایان از زندان برای اسمیت ( خبرنگار ) فرستاده بود

 

خانه جو و میکی برایان، محل قتل

خانه جو و میکی برایان، محل قتل

 

  • ماجرای کامل این قتل را از اینجا بشنوید.
رد خون - جو و میکی برایان

رد خون

جو و میکی برایان زوج دوست داشتنی و محبوبی بودن که هردو از معلم های خوشنام شهرشون به حساب میومدن، ولی اتفاقی که برای این خانواده افتاد و ماجرای قتلی…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • فکر کنم متنو خیلی با عجله نوشتی چون چند جاش غلط تایپی و املایی داره وی محتوا خیلی خوبه.

    پاسخ
  • سلام. مرسی از پادکست خوبت. محتوا جدا عالیه.
    فقط لینک مطالب مرتبط که توی کانال تلگرام هست درست نیس. به علاوه که عکسای ادیزودهای قدیمی (مثلا همین اپیزود اکپایر شده و باز نیمشه)

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست