پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
فلیکس یوسوپف

فلیکس یوسوپف طراح قتل راسپوتین

فلیکس یوسوپف ، آخرین عضو معروف شاهزادگان یوسوپوف، متعلق به خانواده پر نفوذ و ثروتمند و شخص بسیار تکان دهنده بود. او سعی کرد کارهای زیادی را در زندگی انجام دهد، اما به عنوان یک قاتل به تاریخ پیوست.

یوسوپف پسر کوچک کنت فلیکس سوماروکوف الستون و همسرش، پرنسس نیکولایونا یوسوپووا بود. او در 11مارس 1887 در کاخ مویکا در سنپترزبورگ متولد شد. پدر او یک رهبر برجسته نظامی و دولتمرد روسیه بود. خانواده یوسوپف، یکی از ثروتمندترین خانواده های امپراتوری روسیه بود، این خانواده مالک چندین کارخانه، صدها ملک و املاک و چندین معدن بودند.

زمانی که فلیکس به دنیا اومد مادرش منتظر به دنیا اومدن یک دختر بود، به خاطر همین از بچی لباس های دخترانه تنش میکرد و با او مثل یک دختر بچه رفتار میکرد و حتی بزرگتر هم که شد با لباس های مجلسی و جواهرات مادرش در مراسم ها شرکت میکرد.

ظاهرا فلیکس تمایلات جنسی مردانه و زنانه را باهم داشته و با اینکه با یک بانو ازدواج کرده بود و حتی بچه دار هم شده بود، شایعات بسیار زیادی از ارتباطش با مردها هم بود، موضوعی که هیچ وقت به شکل جدی ثابت نشد و خود فلیکس هم بعدها در کتابی که نوشت تکذیبش کرد.

فلیکس جنگل داری و بعد زبان انگلیسی را در دانشگاه آکسفورد آموخت، و به خاطر علاقه زیادش به تئاتر با برادر بزرگترش روی صحنه هم رفت و بنا بر گفته نزدیکانش استعداد بسیار زیادی در بازیگری داشت، بخصوص اینکه فلیکس جوان یکی از خوش تیپ ترین مردان در میان اشراف روسی به حساب می آمد.

فلیکس یوسوپف در سن 21 سالگی به طور ناگهانی تنها وارث ثروت عظیم خانواده اش شد. برادر بزرگ تر او نیکولای در دوئل با کنت آروید مانتوفل، نجیب زاده لیونیایی، که عاشق همسرش بود کشته شد،و به همین خاطر طبق قانون تک پسری از خدمت سربازی هم معاف شد.

سال 1914، فلیکس با ایرینا رومانوف، دختر یکی از نمایندگان مجلس ازدواج کرد که به خاندان امپراتوری تعلق داشت و دخترخاله تزار بود و سال بعد صاحب یک دختر شد.

زمانی که راسپوتین در روسیه در اوج قدرت بود و خانواده تزار و امپراتوری  را تحت نفوذ خودش داشت، مخالفان بسیار زیادی در بین اشراف زاده ها پیدا کرد که فلیکس یوسوپف یکی از همین اشراف زاده ها بود، شاهزاده فلیکس یوسوپف (همسر دخترخاله تزار)، ولادیمیر پوریشکوویچ (عضوی از دوما) و دوک اعظم دیمیتر پاولووییچ ( پسرخاله تزار)، در طی جلسه‌ای رسمی راسپوتین را خطری جدی برای امنیت روسیه دانستند. آن‌ها در آن جلسه، نقشه ترور وی را طراحی کردند و قرار شد شاهزاده فلیکس با استفاده از علاقه راسپوتین به زن‌ها، وی را به بهانه درخواست مداوای همسر مریضش به منزلش بکشاند و با خوراندن سم، او را بکشند و موفق هم شدند.

بعد از قتل راسپوتین، فلیکس یوسوپوف و همدستانش بازداشت خانگی شدند. قاتلان راسپوتین به رغم انقلاب و دوران ترور و وحشت، از کشور فرار کردند. فلیکس و خانواده اش برای اولین بار به کریمه و سپس به مالت و بعد از مدتی هم به انگلیس و در نهایت سال 1920 به پاریس رفتند.

سال 1928، پس از اینکه یوسوپوف خاطرات خود را در مورد جزئیات قتل راسپوتین منتشر کرد، ماریا، دختر راسپوتین، از یوسوپوف و دیمیتر برای غرامت چندصد هزار دلاری در دادگاه پاریس شکایت کرد اما ادعای ماریا رد شد. فلیکس یوسوپف در سال 1968 در سن 80 سالگی درگذشت و دو سال بعد همسر وفادارش ایرینا درگذشت. یوسوپف تنها یک فرزند دختر داشت. دو همدست دیگر فلیکس هم یکی برای انجام ماموریت به ایرات فرستاده شد و دیگری، یعنی پوریشکوویچ حدودا سه سال بعد به دلیل بیماری درگذشت.

 

 

خانواده یوسوپف
خانواده یوسوپف، فلیکس پسر کوچک خانواده

 

یوسوپف و همسرش ایرینا
یوسوپف و همسرش ایرینا

 

یوسوپف در سالهای پایانی زندگی در پاریس
یوسوپف در سالهای پایانی زندگی در پاریس
راسپوتین

راسپوتین قدیس یا ابلیس

در این قسمت از پادکست راوکست، در دو اپیزود به داستان زندگی یکی از مرموزترین آدم های تاریخ روسیه یعنی گریگوری راسپوتین پرداختیم، شخصیتی که تونسته بود با ادعای داشتن…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید