پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
سرخپوستان آمریکا

سرخپوستان آمریکا در جستجوی کمی زندگی

زمانی که برای اولین بار مهاجران سفید پوست وارد قاره آمریکا شدن، شاید سرخپوستان قاره هیچ وقت فکرش رو هم نمیکردن که قراره به دست همین مهمان های تازه وارد تا مرز نابودی کامل برن. در مورد اینکه اولین بار چه شخص و گروهی و از چه تمدنی وارد قاره آمریکا شد همیشه حرف و حدیث زیاد بوده ولی چیزی که مشخصه اینه که بعد از بومی های قاره که حداقل 25 هزار سال پیش قدم به سرزمین های قاره آمریکا گذاشتن، احتمالا این وایکینگ ها بودن که در قرن نهم میلادی به رهبری اریک سرخ وارد سرزمین های شمالی قاره آمریکا شدن و بخش های وسیعی از شمال قاره رو جستجو و کشف کردن.

بعد از وایکینگ ها این کریستف کلمب بود که به نمایندگی از استعمارگران اسپانیایی وارد قاره آمریکا شد، او که به اشتباه فکرمیکرد وارد قاره آسیا و کشور هندوستان شده از همان روزهای اول با نیروهایی که داشت شروع به چپاول و غارت منابع قاره کرد و با بومی ها هم به شدت بدرفتار بود.

اما بعد از مرگ کریستف کلمب، آمریگو وسپوچی بود که به عنوان جانشین اون مسئول ادامه اکتشافات در قاره شد و برای اولین بار تونست بفهمه که تا به حال اشتباه میکردن و سرزمینی که پا گذاشتن به کل یک قاره جدید هستش، جالبه که بدونید اسم قاره آمریکا هم از اسم آمریگو الهام گرفته شده.

اسپانیایی ها در کنار سایر استعمارگرانی چون بریتانیایی ها و فرانسوی ها طی سالهای طولانی تمدن های بزرگ این قاره مثل مایاها و آزتک ها را به کلی نابود کردن، جنگ و کشتار از یک طرف، بیماری های مختلفی هم که با خودشون به این قاره آوردن از سمت دیگه باعث شد که نزدیک به 80 درصد جمعیت بومی های قاره آمریکا تا قرن 16 به کلی نابود بشن.

بعد از تشکیل مستعمره های مختلف در قاره آمریکا، مستعمره هایی که زیر نظر بریتانیا فعالیت میکردن به دلیل مشکلاتی که با دولت مرکزی داشتن شورش میکنن و درنهایت موفق میشن به صورت کامل مستقل بشن و رسما با 11 ایالت کشور ایالات متحده آمریکا را بنیاگذاری کنن.

این در شرایطی بود که درگیری ها با سرخپوستان قاره که بازمانده های قبایل و تمدن های بزرگ قاره بودن ادامه داشت، سفید پوست ها دنبال سرزمین ها و منابع جدید و بیشتری برای خودشون بودن و این منابع رو از اموال سرخپوستان برمیداشتن که همین موضوع باعث شده بود درگیری هایی همیشگی و تموم نشدنی بینشون به وجود بیاد که با نبرد زاغچه وارد مرحله جدیدی میشه، زاغچه یکی از رئسای قبایل سرخپوستی بود که اولین جنگ بزرگ علیه سفیدپوست هارو رهبری کرد.

رقص ارواح

آیین رقص ارواح نمونه ای از جنبشهای اعتراضی سرخپوستان در قرن نوزدهم بود که به نوعی سعی داشتان تا خشم و نفرت خودشون رو نسبت به تبعیض ها و خشونت های گسترده سفیدپوست ها به نمایش بذارن. پیشگوهای این فرقه اعتقاد داشتن که روزی یک بلای طبیعی بزرگ تمام سفید پوستان قاره را از بین میبرد اما سرخ پوستان زنده خواهند ماند و دوباره دشتهای پوشیده از گله های بوفالو و سایر حیوانات شکاری را خواهند دید. بعد از این اتفاق همه تقسیمات قومی از بین خواهد رفت و هر سفید پوستی که به این سرزمین پا بگذارد با سرخ پوستان با صلح و صفا زندگی خواهد کرد.

رقص ارواح را فردی سرخپوست به نام ووکا رواج داد که خودش رو مسیح معرفی کرده بود و تونسته بود در مدت کوتاهی طرفداران بسیار زیادی بین سرخپوست ها پیدا کنه، سرانجام جنبش رقص ارواح با کشتار بزرگ وونددنی که تو اون 250 نفر مرد و زن و کودک قتل عام شدن از بین رفت.

در ادامه میتونید ماجرای این جنگ و جنگ های بزرگ بعدی و البته داستان فرقه رقص ارواح را از راوکست بشنوید.

ژنرال سیبلی

ژنرال سیبلی از جدی ترین مخالفان سرخپوستان بود که در جنگ زاغچه فرمانده ارتش بود

 

اعدام سرخپوستان

آماده سازی جایگاه اعدام برای سرخپوستان شکست خورده قبیله سانتی، 38 نفر در این روز که بزرگترین اعدامی جمعی تاریخ آمریکا تا اون روز بود کشته شدند

گاو نشسته

نشسته گاو ، یکی از رهبران بزرگ قبایل سرخپوستی که به دست پلیس های سرخپوست هنگام دستگیری کشته شد

 

محل تجمع سرخپوستان و ارتش آمریکا در وونددنی

محل تجمع سرخپوستان و ارتش آمریکا در وونددنی

 

پابزرگ

پابزرگ پس از درگیری خونین وونددنی درحال مرگ

 

فاجعه وونددنی

گور دست جمعی برای سرخپوستان بعد از کشتار وونددنی

سرخپوست های آمریکا

رقص ارواح

در اپیزود بیست و سوم از نبرد و جنگ هایی میشنوید که از زمان کشف قاره آمریکا تا قرن 19 بین بومیان سرخپوست قاره و مهاجران سفید پوست رخ داد.…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رضا حیدری
  1399-08-01 11:49 ق.ظ

  سلام
  اول اینکه خسته نباشید دوم اینکه قسمت آخری که منتشر کردید خیلی عالی بود قسمت رقص ارواح
  فقط یک مشکل بود چرا ژنرال سالی را سیبلی میخوندید ؟

  پاسخ
  • ایمان نژاداحد
   1399-08-02 9:00 ب.ظ

   سلام، ممنونم از لطفتون، درمورد اسم هم تا اونجایی که من تحقیق کردم سیبلی درست هستش

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست