پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

روستای خاتین

روستای خاتین توسط نازی ها نابود شد و توسط شوروی تبدیل به ابزار تبلیغاتی برای سرپوش گذاشتن بر کشتار جنگل کاتین شد. این روستا یکی از صدها روستایی بود که در جنگ جهانی دوم توسط آلمان ها در شوروی نابود شد و مردمش قتل عام شدند.

اما چی باعث شد که به این روستا بیشتر توجه بشود؟ دلیل تشابه اسمی اسم روستا (خاتین یا کاتین) با جنگل کاتین و سرپوش گذاشتن شوروی بر کشتار جنگل کاتین بود.

روستای خاتین

شوروی سعی داشت از این تشابه اسمی استفاده کند و با استفاده از این جنایت جنگ تبلیغاتی راه بیندازد تا کشتار کاتین را تحت شعاع قرار دهد. پس در روستا بناهای یادبود مختلفی ساخته شد و مراسمی برای سالروز این کشتار برگزار شد که حتی رئیس جمهور وقت آمریکا هم در آن شرکت کرد.

کشتار کاتین

اما داستان این کشتار چه بود؟

ماجرا این بود که آلمان ها با ورود به روستا از اهالی در مورد ارتش شوروی سوال می پرسند و مردم روستا هم می گویند که هیچ ارتشی این اطراف ندیده اند. ولی آلمان ها بعد از رد شدن از روستا با نیروهای شوروی برخورد می کنند و در درگیری تلفات می دهند. به همین دلیل به روستا بر می گردند و برای انتقام مردم روستا را در انبار کاه جمع می کنند و انبار را به آتش می کشند. 186 نفر در این فاجعه کشته می شوند. تقریبا تمام مردم روستا!!!

کشتار روستای خاتین

در این روستا که امروز فقط نمادها و یادبودهای این کشتار در آن دیده می شود، به جای هر کلبه یک ناقوس در جای آن ساخته شده که این ناقوس ها با فاصله زمانی مشخص به صدا در می آیند.

ناقوس روستای خاتین

یادبودهایی در این روستا قرار دارد که اسامی کشته شدگان روستا بر روی آن حک شده است.

اسامی کشته شدگان خاتین

ظاهرا یکی از معدود بازمانده های این حادثه مرد آهنگری بود که درحالی پیدا شده که جسد پسرش را در دست داشت. از این مرد و پسرش مجسمه ای ساخته شده که در ورودی روستا نصب شده است.

وروردی روستای خاتین

بر روی کتیبه ای در روستا از زبان قربانیان نوشته شده:

مردم مهربان به یاد داشته باشند، ما زندگی و میهن خود را و شما عزیزان را دوست داشتیم. زنده زنده در آتش سوختیم. درخواست ما از همه ی شما این است: بگذارید غم و اندوه به شجاعت و قدرت شما تبدیل شود تا بتوانید صلح و آرامش ابدی را بر روی زمین برقرار کنید تا از این پس، هرگز و هیچ کجا در گردباد آتش، زندگی نمیرد …

قتلگاه کاتین

قتلگاه کاتین

داستان جنگل کاتین از آن دست ماجراهای است که به عنوان یک جنایت جنگی در تاریخ کم سابقه است، در این ماجرا حداقل چهار هزار نفر از افسران لهستانی که…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید