پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
نادیا مراد

در جستجوی مادران ایزدی

در روستای سولاق در منطقه سنجار در شمال عراق، جایی که تو محاصره زمین های خشکی هستش که زمانی زمین کشاورزی بودند، چند نفر با ماسک و لباس محافظ سفید با دقت ماسه و خاک یکی از مزارع را زیرو رو میکنند. این مردها دنبال بقایای زنانی هستن که داعش چندسال پیش موقع نسکلشی ایزدی ها و به بردگی گرفتن دخترانشون اونهارو برای بهره برداری جنسی نا کارآمد و پیر میدونست، حداقل 80 نفر از اونها در این گور دست جمعی در این مزرعه هستن که الان با نام قبر مادران شناخته میشه.

نسل کشی ایزدی ها
بازماندگان نسل کشی ایزدی ها توسط داعش در آگوست سال 2019 و در پنجمین سالگرد کشتاری که منجر به کشته شدن بیشتر مردان و پسران بزرگتر این روستا شد ، در نزدیکی روستای کوچو ، شمال عراق به سمت گورهای دسته جمعی می روند.

تاکنون محققان عراقی و بین المللی 17 گور دسته جمعی را در سنجار کشف کرده اند که اجساد حدود 3000 ایزدی در آنها پیدا شده، بیشتر این زنان از روستای کوچو بودند که داعش تقریباً همه مردان و پسران بزرگتر آن را قتل عام کرده بود، این زنان یا باردار بودن یا برای بردگی جنسی پیر، اکثرشون با گلوله کشته شده بودند ولی ظاهرن تعدادی هم زنده به گور شده بودن. یکی از قربانیان مادر برنده صلح نوبل نادیا مراد بود که البته جسدش شناسایی نشد.

 

زنان اهل روستای کوچو در سوگ اعضای خانواده ای که در میان 3000 ایزدی کشته شده توسط داعش در بزرگداشت سال 2019 پنجمین سالگرد آغاز نسل کشی داعش علیه ایزدی ها بودند

 

سعید مراد، برادر نادیا مراد، در خانه خانوادگی سابق خود در کوچو. روپوش سفیدی که مادرش می پوشید در گوشه ای از پشت سرش آویزان است. 

 

مراد از معدود بازماندگان کوچو است. شش گلوله توسط یک جنگجوی جوان داعش به او شلیک شد و در بین اجساد زنده ماند. سعید مراد می گوید پس از آنکه جنگجوی داعش به او شلیک کرد، از تپه ای پایین غلتید و می توانست جنگجویان داعشی را مشاهده کند که زنان و دختران را سوار کامیون می کنند تا در بازارهای برده فروشی در سوریه و تلعفر عراق بفروشند، او می گوید در نزدیکی شهر حویجه یک چاه آب دیده است که ایزدیان پس از کشته شدن در آن انداخته شدند. وی معتقد است که صدها جسد دیگر در چاه دیگری در تلعفر وجود دارد.

 

نادیا مراد
عکسهایی بر دیوار خانه نادیا مراد از اعضای خانواده که توسط داعش کشته شدند

 

نسل کشی ایزدی ها
عده ای از بازماندگان در پنجمین سالگرد آغاز نسل کشی داعش علیه ایزدی ها، در نزدیکی روستای کوچو. داعش همه را در روستا در مدرسه جمع کرد، مردان و پسران بزرگتر را تیرباران کرد و زنان و کودکان را به اسارت گرفت.

 

نمایی از حیاط مدرسه کوچو، جایی که داعش قبل از تقسیم آنها برای اعدام یا ربودن، همه اهالی روستا را جمع کرد.

 

مردی از گروهی از بازماندگان و داوطلبان ایزدی در سال 2019 برای دفن مناسب اعضای خانواده ای که بقایای آنها در گورهای دسته جمعی در کوچو کشف شد، گورهای جدیدی حفر می کند.

 

به گفته نادیا اجساد عمه ها، عموها، همسران آنها و برادرهای او هم در این گورهای دست جمعی قرار داره، هویت بسیاری از این افراد از طریق آزمایش DNA شناسایی شده ولی به دلیل همه گیری کرونا 2 سالی میشه که ادامه شناسایی اجساد متوقف شده.

نادیا مراد

نادیا

گروه ترورستی داعش زمانی که وارد عراق و سوریه شد جنایات بیشماری انجام داد که یکی از این جنایت ها به بردگی گرفتن دخترانی بود که از نظر این گروه…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • این داستان یکی از ناراحت کننده ترین داستانایی بود که تا حالا شنیدم که البته با اجرای فوق العاده ی شما همراه بود

    پاسخ
  • دردناک..کاش ایدئولوژی دست از سر بشر برداره….😔😔😔😔

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید