پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

کاسه گرد و غبار

کاسه گرد و غبار نام منطقه ای در دشت جنوبی ایالات متحده بود که در طی یک دوره خشکسالی در دهه 1930 دچار طوفان های گرد و غبار شدید شد. همزمان با وزش باد شدید و گرد و غبار، خفقان منطقه تگزاس تا نبراسکا را فرا گرفت، مردم و دام ها کشته شدند و محصولات کشاورزی در کل منطقه از بین رفتند. کاسه غبار تاثیرات اقتصادی خردکننده رکورد بزرگ را تشدید کرد و بسیاری از خانواده های کشاورز را در جستجوی کار و شرایط بهتر زندگی به یک مهاجرت ناامیدانه سوق داد.

 

علت ایجاد کاسه گرد و غبار؟

کاسه گرد و غبار توسط چندین عامل اقتصادی و کشاورزی ایجاد شده است. از جمله سیاست های زمینی فدرال، تغییر در آب و هوای منطقه، اقتصاد مزرعه و سایر عوامل فرهنگی. پس از جنگ داخلی، مجموعه ای از زمین های فدرال با ایجاد انگیزه برای کشاورزی در دشتهای بزرگ، پیشگامان  غربی را مغلوب کردند. بسیاری از این شهرک نشینان اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم با خرافات زندگی می کردند. (( باران از شخم پیروی می کند ))

مهاجران، دلالان زمین، سیاستمداران و حتی برخی دانشمندان بر این باور بودند که خانه داری و کشاورزی به طور دائمی بر آب و هوای منطقه نیمه خشک دشت بزرگ گریت تأثیر می گذارد و زمینه را برای کشاورزی فراهم می کند. افزایش قیمت گندم در دهه های 1910 و 1920 و افزایش تقاضا برای گندم از اروپا در طول جنگ جهانی اول، کشاورزان را تشویق کرد تا میلیون ها هکتار زمین چمنزار بومی را برای کاشت گندم، ذرت و سایر محصولات ردیفی شخم بزنند. اما با ورود ایالات متحده به رکورد بزرگ، قیمت گندم به شدت سقوط کرد. کشاورزان در تلاش برای برداشت محصول سپر و یکنواخت کردن، حتی بیشتر زمین های چمن زار را از بین بردند. محصولات با شروع خشکسالی در سال 1931 کم کم از بین رفتند و زمین های زراعی برهنه و بیش از حد شخم خورده را به نمایش گذاشتند. ریشه چمنزار های دشت برای نگه داشتن خاک در محل، شروع به دمیدن کرد. فرسایش خاک منجر به طوفان های گسترده گرد و غبار و ویرانی اقتصادی به ویژه در دشت های جنوبی شد. همچنین کاسه گرد و غبار، به عنوان “سی سال کثیف” شناخته می شود. خشکسالی شدید در سال 1930 در غرب میانه و جنوب بزرگ دشت رخ داد. این غبار در سال 1930 آغاز شد و حدود یک دهه به طول انجامید اما تأثیرات طولانی مدت اقتصادی آن در منطقه به مدت طولانی تری ماند و پس از آن، فاجعه زیست محیطی را بیش از پیش تشدید کرد.

 

بی خانمان شدن چندین هزار نفر

 

ابرهای متراکم طوفان کاسه غبار به کولاک های سیاه معروف بودند

 

تا سال 1934، تخمین زده شد که 35 میلیون جریب زمین که قبلاً زیر کشت رفته بود، برای کشاورزی بی فایده شده بود در حالی که 125 میلیون هکتار دیگر مساحت تقریباً سه چهارم اندازه تگزاس به سرعت خاک سطحی خود را از دست می داد. بارندگی منظم در اواخر سال 1939 به منطقه بازگشت و سالهای گرد و غبار را داشت به پایان می رساند اما تأثیرات اقتصادی همچنان پابرجا بود. در طول دوره گرد و غبار، طوفان های شدید گرد و غبار که اغلب “کولاک سیاه” نامیده میشوند، دشت های بزرگ را فرا گرفت. ابرهای گرد و غبار آسمان را تاریک می کنند، گاهی اوقات برای چند روز در یک زمان در بسیاری از نقاط،  گرد و غبار مانند برف می ریزد و ساکنان مجبورند آن را با بیل پاک کنند. برخی از افراد دچار “ذات الریه ریز گرد” شده و درد قفسه سینه و دشواری در تنفس را تجربه کردند. دقیقاً مشخص نیست که چه تعداد از افراد ممکن است بر اثر این بیماری فوت کرده باشند. تخمین ها از صدها تا چند هزار نفر است.

خانه های مدفونشده در زیر شن و ماسه

 

در 11 مه 1934 ، یک طوفان عظیم گرد و غبار به ارتفاع دو مایل 2000 مایل به ساحل شرقی سفر کرد و بناهای تاریخی  مانند مجسمه آزادی  و پایتخت ایالات متحده را از بین برد. بدترین طوفان گرد و غبار در 14 آوریل 1935 اتفاق افتاد. گزارش های خبری این رویداد را یکشنبه سیاه خواندند. دیواری از شن و ماسه و گرد و غبار در اوکلاهاما شروع شده و به شرق گسترش می یابد. تخمین زده می شود که در طی یکشنبه سیاه ، سه میلیون تن خاک سطحی از دشت های بزرگ منفجر شده باشد. این کاسه گرد و غبار باعث شد که تقریبا 2.5 میلیون نفر دولت های تگزاس، نیومکزیکو، کلرادو، نبراسکا، کانزاس و اوکلاهاما را ترک کنند. فقط اوکلاهاما 440،000 نفر را به دلیل مهاجرت از دست داد. بسیاری از آنها به دلیل فقر به جستجوی کار به غرب سفر کردند.

 

 

ماشین آلات مزرعه در اوکلاهاما در زیر ماسه در حین غبار دفن میشوند

روث سنایدر در جایگاه شاهد درحالیکه اعترافش در دادگاه خوانده میشود

قتل مرموز

  قتل مرموز سال ۱۹۲۷ که تبدیل به سیرک رسانه ای و فیلمی معروف شد. جرمی متشکل ازخیانت، قتل و کلاهبرداری برنامه ریزی شده از بیمه. یک خانم متاهل خانه…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست