پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
طلسم های مشهور

طلسم های مشهور

طلسم های مشهور و ریشه‌ های آن ها
‌در طول تاریخ، مردم به دلایل مختلف داستان های نفرین را تبلیغ کرده اند. برای علاقه مندان به ورزش، نفرین می تواند ضرر تیم محبوبشان را توضیح دهد. وقتی علت مرگ اشتباه درک شود، نفرین میتواند توضیحی ارائه دهد. برای یک ملت شاهنشاهی، نفرین می تواند به اضطراب درمورد مجازات شدن برای استعمار و گرفتن مصنوعات خیانت کند. و گاهی اوقات، نفرین ها به این دلیل پیش می آید که کسی فقط می خواست یک داستان را بسازد.

نفرین کینگ توت و “نفرین های دیگر مومیایی”
طلسم فرعون

نقاب دفن فرعون توت آنخامون مصری

 

در فوریه 1923، یک تیم باستان شناسی انگلیس مقبره توتانخامون، یا “پادشاه توت”، یک فرعون مصری را در قرن 14 قبل از میلاد باز کرد. دو ماه بعد، هنگامی که اسپانسر تیم در اثر عفونت باکتریایی درگذشت، روزنامه های انگلیسی بدون هیچ مدرکی ادعا کردند که وی به دلیل “نفرین کینگ توت” فوت کرده است. هر زمان که اعضای بعدی تیم می مردند، رسانه ها بار دیگر ادعای لعن را تخلیه می کردند.
نفرین پادشاه و دیگر کتاب‌های مشهور “مومیایی” توسط اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها ابداع شد در حالی که کشورهای آن‌ها آثار باستانی ارزشمندی از مصر برداشتند. بعد از غرق شدن تایتانیک در سال ۱۹۱۲، برخی از روزنامه‌ها حتی یک نظریه توطئه را ترویج دادند که کشتی به دلیل نفرین “مومیایی” غرق شده‌ بود.اگرچه مشخص نیست که چند نفر این “نفرین ها” را جدی گرفته اند، اما این داستان ها به سوژه های محبوب فیلم های ترسناک مانند مومیایی (1932) و تکرارهای متعدد آن و همچنین کمدی هایی مانند پسران مومیایی (1936) و ملاقات ابوت و کاستلو تبدیل شده اند.

طلسم مقبره پادشاه لهستان

در سال 1973، گروهی از باستان شناسان مقبره پادشاه قرن 15 لهستان، کازیمیر چهارم یاگیلون را در کراکوف لهستان افتتاح کردند. همانطور که 50 سال قبل از افتتاح مقبره پادشاه توت، رسانه های اروپایی این رویداد را جنجالی کردند و محققان درگیر، ادعا کردند که با باز کردن مقبره در حال لعن و نفرین بر روی آرامگاه هستند، شوخی کردند.وقتی اندکی بعد برخی از اعضای تیم یکی یکی مردند، برخی از رسانه ها حدس می زدند که این موضوع به دلیل نفرین باشد. بعداً، متخصصان آثاری از قارچ های کشنده را در داخل مقبره کشف کردند که هنگام تنفس می تواند باعث بیماری های ریوی شود. این دلیل مرگ آنها بود.

نفرین الماس امید

در دهه ۱۶۶۰، دلال جواهر فرانسوی ژان – Baptiste Tavernier یک الماس بزرگ از مبدا ناشناخته را در سفری به هند خریداری کرد. با این حال تا قرن بیستم، یک افسانه در ایالات ‌متحده و اروپا ظهور کرده بود که تا سال مه، مجسمه یک الهه هندو به‌سرقت ‌رفته بود. روزنامه‌ها و جواهرسازان که این داستان را پخش کرده بودند مدعی بودند که این الماس ملعون است و برای کسانی که صاحب آن هستند بدشانسی آورده ‌است.در سال ۱۸۳۹، این الماس ظاهرا با هنری فیلیپ هوپ، یک جمع‌کننده هلندی مستقر در لندن و منبع نام مدرن سنگی، یعنی “امید الماس” به پایان رسید. کمی بعد از این، روزنامه‌های اروپایی و آمریکایی ادعا کردند که امید الماسی یک طلسم را به همراه داشته‌ است. گفته می‌شود که جواهر فروش فرانسوی از این داستان‌ها برای افزایش ارزش الماس استفاده کرده ‌است که آن را به وراث آمریکایی، اولین والش، در اوایل سال ۱۹۱۰ به فروش رساند. پس از مرگ او به یک شرکت جواهرات آمریکایی برده شد که آن را قبل از اهدا در سال ۱۹۵۸ به موسسه اسمیت سونیان جایی که امروز باقی مانده است، به نمایش گذاشت.

نفرین الماس

Evelyn Walsh McLean، یکی از دارندگان الماس معروف

 

نفرین بز بیلی در بچه های شیکاگو

همانند تئاتر، بسیاری از خرافات در دنیای ورزش نیز وجود دارند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها، “نفرین بز نر” در شیکاگو است. در سال 1945، یک میخانه دار به نام ویلیام “بیلی گوز سیانیس” از آوردن بز حیوان خانگی خود، مورفی، به میدان ریگلی شیکاگو برای دیدن بازی بچه‌ها در “دیترویت” در سری مسابقات جهانی منع شده‌است. ظاهراً، سیانیس نفرینی بر بچه‌ها گذاشت و گفت که آن‌ها دیگر در این مسابقه یا هر سری مسابقات جهانی دیگر برنده نخواهند شد. پیش از آن، بچه‌ها دو بار قبل از این در ۱۹۰۷ و ۱۹۰۸ برنده جام جهانی شدند. وقتی آن‌ها در سال ۱۹۴۵ مسابقه جهانی را از دست دادند، این طلسم به اعتبار رسید. در سال۲۰۱۶ وقتی بچه‌ها برای اولین بار در طول یک قرن سری مسابقات جهانی را بردند، رسانه آمریکا این ایده را ترویج داد که طلسم شکسته شد. نفرین بز بیلی شبیه نفرین Bambino است که گویا از زمان آغاز تجارت بوستون رد ساکس بابی روت در سال 1919 آغاز شد و با برنده شدن تیم در مسابقات جهانی در سال 2004 پایان یافت. همچنین نفرین رپ لیل بی نیز وجود دارد که در یک توییت 2011 منتشر شد و در سال 2017 در یک توییت دیگر برداشته شد. هنگامی که گلدن استیت واریورز در آن سال با کسب MVP توسط دورانت به فینال NBA رسید، رسانه های ورزشی به شوخی یا جدی اعلام کردند که Lil B به برداشتن نفرین کمک کرده است.

نفرین بز بیلی

یک هوادار قبل از شروع بازی افتتاحیه خانه 2017 مقابل لس آنجلس داجرز در 10 آوریل 2017 در شیکاگو، ایلینوی، بز را در گاری خارج از Wrigley Field هل می دهد.

 

 

کاسه گرد و غبار

کاسه گرد و غبار نام منطقه ای در دشت جنوبی ایالات متحده بود که در طی یک دوره خشکسالی در دهه 1930 دچار طوفان های گرد و غبار شدید شد.…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست