پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
بیماری های فراموش شده و مرموز

بیماری های فراموش شده

واکسیناسیون گسترده به کاهش بسیاری از بیماری‌های خطرناک مثل بیماری آبله و بیماری هاری در ایالات‌ متحده کمک کرده ‌است. با این حال، از آنجایی که واکسن‌ ها برای حذف تهدیدها بسیار موثر بوده‌اند، اما درک اینکه چقدر از سلامت عمومی برخوردار بوده‌اند دشوار است.رنه ناجرا ویراستار مجله تاریخچه واکسن‌ ها، یک منبع آنلاین از سوی کالج پزشکان فیلادلفیا می‌گوید: ما در اندازه‌گیری دارای ریسک بسیار بد هستیم، و بنابراین وقتی افراد زیادی را می‌بینیم که از چیزی می‌میرند، ما فکر می‌کنیم که این این مسئله مهمی نیست.در اینجا چهار بیماری عمده وجود دارد که شما ممکن است به خاطر تاثیر واکسن‌های موثر در کاهش یا حذف آن‌ها از یاد برده باشید.

آبله

آبله تنها بیماری انسانی است که در سطح جهان از طریق واکسن ریشه کن شده است. این همچنین مسئول اولین واکسن شناخته شده است که توسط پزشک انگلیسی ادوارد جنر در سال 1796 ایجاد شده است. پس از مشاهده اینکه به نظر می رسد دوشیرهایی که به آبله گاو مبتلا شده اند (یک بیماری خفیف تر) ایمنی در برابر آبله پیدا می کنند. جنر یک پسر هشت ساله با استفاده از ضایعات آبله گاو شیرده تلقیح کرد.این تجربه، در حالی که با استانداردهای امروز بسیار غیر اخلاقی است، معامله بزرگی بود. آبله می‌تواند تا ۳۰ درصد از مردمی که آن را دستگیر کرده‌اند را بکشد و در حال حاضر تعداد زیادی از مردم بومی در آمریکای شمالی و جنوبی را پس از این که استعمارگران اروپایی بیماری آبله و دیگر بیماری‌ های جدید را به قاره‌ های دیگر رساندند، کشت. کمی پس از گسترش این واکسن، اسپانیا شروع به استفاده از آن برای مایه‌ کوبی مردم در سراسر امپراطوری کرد. طولی نکشید که انگلیسی‌ها به دنبال آن‌ ها آمدند و در دهه 1850، ماساچوست اولین ایالتی شد که واکسینه شدند.ناجرا می گوید، در اواسط دهه 1900، درست پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای سراسر جهان تصمیم می گیرند که چرا ما از آبله خلاص نمی شویم؟ و بنابراین آنها تلاشی مانند گذشته یا قبل از آن انجام نمی دهند. این تلاش جهانی منجر به ریشه کن شدن آبله تا سال 1979 شد.

"واکسیناسیون

 

هاری

بیماری هاری نقش زیادی در فیلم و ادبیات آمریکایی بازی کرده است. اما این بیماری کشنده که باعث رفتارهای نامنظم می شود، به دلیل واکسن ها دیگر تهدید عمده ای در ایالات متحده نیست.

در این مورد، بیشتر واکسن‌ هایی که به نجات جان انسان‌ ها کمک کرده‌اند، در انسان‌ ها استفاده نمی‌شوند. آن‌ ها برای حیوانات دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌توانند این بیماری را حمل کنند و انسان‌ ها را با گاز گرفتن آلوده کنند. برنامه‌ های هاری، دستورالعمل‌ هایی برای واکسینه کردن حیوانات خانگی و برای ردیابی حیوانات وجود دارد که ممکن است هاری داشته باشند. هر انسانی که توسط یک حیوان گاز گرفته شود، صرف‌ نظر از این که آیا حیوان واکسینه نشده است، باید به بیمارستان برود تا واکسن هاری دریافت کند. اگرچه هاری هنوز یک تهدید محسوب می‌شود، بسیاری از کشورها واکسیناسیون و برنامه‌ های ردیابی قوی دارند و آمریکای‌ لاتین یکی از بهترین برنامه‌ های ضد هاری در جهان است. من در شش سالگی توسط یک سگ هار گاز گرفته شدم. آنها سگ را گرفتند و سگ دو روز بعد بر اثر هاری مرد و بنابراین اگر من واکسن نمیزدم احتمالاً مرده بودم.

بیماری هاری

مردی کنار تابلوئی که در مورد هاری هشدار داده در شیکاگو،سال 1954 ایستاده است.

 

فلج ‌اطفال

فلج‌اطفال زمانی یکی از شایع‌ ترین بیماری‌ های دوران کودکی در ایالات‌ متحده بود که عفونت ویروسی می‌تواند موجب فلج موقت یا دائمی شود، همان طور که به گفته ویلچر، فرانکلین دی. روزولت. این حالت فلج می‌تواند بدن یک فرد را از تنفس به تنهایی متوقف کند، که به همین دلیل است که بسیاری از افراد مبتلا باید در یک “ریه آهنی” قرار داده شوند. در اواخر دهه 1940، این کار بیش از ۳۵،۰۰۰ نفر را از بین برد. تعداد موارد فلج‌ اطفال در آمریکا در سال 1952 به اوج خود رسید که باعث عفونت ۵۷،۸۷۹ و مرگ ۳،۱۴۵ شد.

در طی آزمایشات 1954 برای واکسن فلج اطفال، والدین برای ثبت نام فرزندان خود برای گرفتن عکس مورد استفاده قرار گرفتند. در نتیجه، 623،972 کودک واکسن یا دارونما دریافت کردند. آزمایشات نشان داد که واکسن 80 تا 90 درصد در جلوگیری از فلج اطفال موثر است. به دلیل ادامه واکسیناسیون کودکان تا امروز، از سال 1979 تاکنون هیچ مورد فلج اطفال در ایالات متحده منشا نگرفته است. با این حال، فلج اطفال ریشه کن نشده و همچنان تهدیدی برای سلامتی در افغانستان و پاکستان است.

بیماری فلج اطفال

جیمی نیکل به ابزار های آهنی بر روی ریه خود، در بیمارستان هیل کرست، جایی که در حال بهبودی از فلج اطفال بود، خیره شده است.

 

آنفولانزا

در طی شیوع اولیه  COVID 19، بحث در مورد این که آیا این بیماری عفونی جدی است یا “مانند آنفولانزا” یک تهدید است. با این حال، آنفولانزا یک بیماری مرگبار است که باعث pandemics  قبلی شده‌است و پتانسیل ایجاد تغییرات آتی را دارد (Najera پیش‌بینی می‌کند که بیماری همه‌گیر بعدی زودتر اتفاق خواهد افتاد)

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تخمین می زنند که آنفلوانزا سالانه بین سالهای 2010 تا 2020 بین 12000 تا 61000 نفر در آمریکا کشته داده است. در سطح جهانی، هر ساله بین 291،000 تا 646،000 نفر کشته می شود. مرگبارترین شیوع ثبت شده در سال های 1918 و 1919 بود. این بیماری همه گیر آنفلوانزا باعث کشته شدن حدود 675،000 نفر در ایالات متحده و تا 50 میلیون نفر در سراسر جهان شد. همچنین ممکن است یک سوم جمعیت جهان یا حدود 500 میلیون نفر را آلوده کرده باشد. از آن زمان تاکنون، چندین بیماری همه گیر آنفلوانزا وجود دارد.

 

 

روث سنایدر در جایگاه شاهد درحالیکه اعترافش در دادگاه خوانده میشود

قتل مرموز

  قتل مرموز سال ۱۹۲۷ که تبدیل به سیرک رسانه ای و فیلمی معروف شد. جرمی متشکل ازخیانت، قتل و کلاهبرداری برنامه ریزی شده از بیمه. یک خانم متاهل خانه…
کلیک کنید
جادوگران شب

جادوگران شب

  زنان خلبان در پوشش تاریکی درابتدایی ترین هواپیمای دو باله ساخته شده از تخته سه لایه پرواز کردند و در شرایطی  شجاعانه در برابر گلوله و سرمازدگی در آسمان…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست