پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

شبی که بن لادن کشته شد

راب اونیل، نظامی سابق آمریکایی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز برای اولین بار جزئیاتی از نحوه برنامه ریزی تفنگداران دریایی آمریکا معروف به “ناوی سیلز” برای نابودی اسامه بن لادن، سرکرده سابق القاعده و اجرای عملیات منتشر کرد.

اونیل تاکید می‌کند، آموزش‌ها برای عملیات هفته‌ها در منطقه کوهستانی در آمریکا قبل از اعزام تیپ ششم ناوی سیلز به پاکستان برای انجام عملیات ادامه داشت.این نظامی سابق اذعان می‌کند که احتمال می‌داد این ماموریت “جاده یک طرفه” باشد و او هرگز سالم به خانه بازنگردد.

طبق اظهارات اونیل، این عملیات ۳۸ دقیقه طول کشید. این نظامی سابق روایت می‌کند، او به همراه یکی از هم‌قطارانش به طبقه سوم منزلی که آخرین پناهگاه رهبر القاعده بود، رفته و وارد اتاق بن لادن شده و گروهی از زنان از جمله دختران و یکی از همسران رهبر القاعده را رویت کرده بود. اونیل ادامه می‌دهد: در آن لحظه تنها در دو قدمی من مردی قرار داشت که خود را پشت همسرش پنهان کرده بود و دستانش روی شانه‌های زنش بود. به گفته اونیل، این صورت را هزاران بار دیده‌ بودم او اسامه بن لادن بود. او می‌گوید: این ملاقات تنها یک ثانیه طول کشید و بن لادن قبل از تیراندازی چیزی نگفت.

 

ماجرای لحظه به لحظه این عملیات را از اینجا بنشوید.

 

اسامه بن لادن در یک خانواده بسیار پرجمعیت و بسیار ثروتمند به دنیا اومد، به شکلی که بعد از مرگ پدرش چیزی حدود ‌۳۰‌میلیون دلار ارث بهش رسید.
بن لادن فرد تحصیل کرده ای هم بود که سالها با خانواده اش در امریکا زندگی میکرد تا اینکه به گروه های اسلام گرایی که علیه شوروی در افغانستان مبارزه میکردن نزدیک شد و سرانجام با ثروت هنگفت و حمایت های سیاسی کشورهای غربی گروه القاعده را تشکیل داد. بعد از حمله امریکا به افغانستان ‌ ۵‌ فرزند و یکی از همسران بن لادن به ایران آمدن و در اطراف تهران ساکن شدن. عروس او حتی از رئیس جمهور وقت ایران محمود احمدی نژاد به خاطر خوش رفتاری مقامات ایران با خانواده بن لادن تشکر کرد. البته این خانواده در ایران تحت نظر نیروهای امنیتی بودن و محدودیت هایی هم داشتن.

با دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده در تاریخ یکم مهٔ ۲۰۱۱ ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ توسط نیروهای نظامی آمریکایی در ایبت‌آباد پاکستان و در جریان تیراندازی در ساختمانی در داخل خاک این کشور کشته شد.

https://www.youtube.com/watch?v=1_y2pmc5MoM

 

عملیات کشتن اسامه بن لادن

مقامات کاخ سفید درحال تماشای عملیات به صورت آنلاین

 

خانه بن لادن

 

"خانه

 

بعد از کشته شدن بن لادن و مشخص شدن محل اختفای او، خانه این رهبر القاعده تبدیل به زیارتگاه و محل عبادت هوادارن او شد و دولت برای جلوگیری از این اتفاق مجبور به تخریب خانه شد. برخلاف باور عمومی جنازه ی این تروریست بین المللی در آب انداخته نشد. بلکه بدنش پس از قطعه قطعه شدن در کیسه ی خاصی انداخته شده و توسط هلی کوپتر در مناطق مختلفی از کوه های هندوکش رها شد.

 

خانه اسامه بن لادن

خانه بن لادن

اساما - اسامه بن لادن

اساما

راب اونیل، نظامی سابق آمریکایی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز برای اولین بار جزئیاتی از نحوه برنامه ریزی تفنگداران دریایی آمریکا معروف به “ناوی سیلز” برای نابودی اسامه…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست