پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

نقاشی مشهور کلک مدوسا

خالق اثر نقاشی مشهور کلک مدوسا Theodore Gericault بود که در سال 1818، دو سال بعد از حادثه مدوسا تصمیم به کشیدن این تابلوی 5 در 7 متری می گیرد. این هنرمند برای خلق این اثر ماه ها به بیمارستان ها، سردخانه ها و قبرستان ها رفت تا از نزدیک بیماران و اجساد را بررسی کند. حتی اجساد درحال تجزیه و اعضای بدن انسان را به استودیو برد تا مراحل تجزیه آنها را از نزدیک ببیند!!! او با بازمانده های این حادثه هم دیدار کرد و حتی نجار کشتی دوباره این کلک را در خشکی برای او ساخت تا به عنوان الگو از آن استفاده کند.

نقاش معروف کلک مدوسا و تحلیل آن

 

این هنرمند در نهایت تصمیم می گیرد لحظه نجات این بازمانده ها و دیدن کشتی نجات را به تصویر بکشد. نقاش موهایش را میتراشد و با وسایل شخصی اش به استودیو میرود و دو سال تمام زندگی اش را وقف کشیدن این نقاشی می کند! این نقاشی حال و هوای کلک را در هوای طوفانی کشیده و این هنرمند برای این که به این حال و هوا نزدیک تر باشد با قایق به دریا می رفت تا امواج سهمگین را از نزدیک لمس کند!

قایق نجات در کلک مدوسا

 

ولی در واقعیت هوا آفتابی بود و بدن های خدمه پوست و استخوان، نقاش برای دراماتیک کردن نقاشی بدن های آنان را عضلانی و هوا را طوفانی نقاشی کرده.

نقاشی معروف کلک مدوسا

نقاشی کلک مدوسا دارای جزئیات جالبی است، مثل:

1.جنازه ای که کمر به پایین ندارد و خورد شده است

2.پیرمردی که جسد پسرش را بغل کرده و رو دستش آثار درگیری با خدمه دارد

3.تبری که برای کشتن و قطع کردن اعضای بدن همدیگر استفاده می کردند

مدوسا

تحلیل تبر در نقاشی کلک مدوسا

 

نقاش یک سیاه پوست را به عنوان رهبر و ناجی انتخاب می کند، درحالی که تا سالها بعد برده داری در فرانسه رواج داشت، او با یک دست پرچمی را تکان میدهد و با دست دیگر به یک سفید پوست کمک می کند که او را بالا بکشد، این کار انقدر دور از انتظار بود که منتقدها برای تحقیر این تابلو را تصویر یک مشت جنازه خطاب می کردند.

نقش سیاهپوست

در نهایت به شاهکار این نقاش جوان توجهی نشد و او در جوانی و در فقر به دلیل بیماری درگذشت، اما امروزه اثری که او خلق کرده بعد از مونالیزا از مهم ترین و پر بازدیدترین نقاشی های موزه لوور فرانسه است.

 

کلک مدوسا

برزخ مدوسا

در اپیزود چهل و هفتم از پادکست راوکست، ماجرای یکی از عجیب ترین و ترسناک ترین سفرهایی دریایی تاریخ را برای شما روایت میکنیم. ماجرای کلک مدوسا، در این حادثه…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست