پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

فرار از امنیتی ترین اردوگاه کار کره شمالی

شین سوژه اصلی داستان در کنار بلین هاردن خبرنگار و نویسنده کتاب فرار از اردوگاه 14 که منبع اصلی داستان قمار با مرگ بود، اردوگاه 14 جایی بود که شین و پارک از آنجا اقدام به فرار کردند.

شین در کنار بلین هاردن

 

تصاویری هوایی از ارد.گاه 22 یکی دیگر از مخوف ترین اردوگاه های کار اجباری در کره شمالی

اردوگاه 22

 

“کمپ 22 ” در منطقه “هوئر یونگ (Hoeryong)  ” در استان “هوئر یونگ (Hoeryong)”  در شمال کره شمالی بوده و در نزدیکی مرز جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه قرار دارد. درب جنوب غربی کمپ “هوئریونگ”  در فاصله 7 کیلومتری شهر واقع شده و درب جنوبی آن در نزدیکی مرز استان  “جیلین”  جمهوری خلق چین است.

“کورتیس ملوین”، تحلیلگر گوگل با استفاده از عکس‌های جدید گوگل ارث موفق شد اردوگاه‌های جدیدی را در نزدیکی اردوگاه 14 (که پیشتر شناسایی شده بود) بیابد. حصاری 21 کیلومتر این اردوگاه را احاطه‌ کرده‌اند.
ملوین افزود: در ذیل حصار محیطی این اردوگاه دو ایست بازرسی و شش پست نگهبانی وجود دارد، در عین حال تعدادی ساختمان‌های خوابگاهی و ساختمان‌های اداری نیز به وضوح در عکس‌ها قابل مشاهده هستند. معدن ذغال سنگی که در داخل قلمرو حصار قرارگرفته به نظر می‌رسد که مورد استفاده نیست.
اردوگاه 22 بیش از 50 هزار زندانی دارد 
 “کمپ 22 ”  کره شمالی یک اردوگاه یا زندان نظامی است که زندانیان سیاسی در آنجا نگهداری می‌شوند. این کمپ دارای حداکثر شرایط امنیتی و حفاظتی بوده که گفته شده هیچ کس از آن جان سالم به در نمی‌برد.
این اردوگاه از سال 1965 تاسیس، حد فاصل 1980 تا 1990 گسترش یافته و 225 کیلومتر مربع وسعت دارد. اردوگاه 22 کره شمالی با برق ولتاژ3300 و سیم خاردارهای بیرونی و تله‌های امنیتی ویژه کنترل می‌شود که خروج هر زندانی را غیر ممکن ساخته است.

 

شاهدان عینی در مورد اردوگاه های کره شمالی از زندانیان گرسنه‌ای خبر دادند که به دلیل جستجو برای غذای بیشتر اعدام شدند و بسیاری از دیگر زندانیان که براثر سوءتغذیه و کار زیاد (گاهی اوقات بیش از بیست ساعت کار روزانه در معدن) جان باختند.

قضات همچنین از تجاوز جنسی و سقط‌جنین اجباری شنیدند که در برخی مواقع منجر به مرگ زنان می‌شد.

یکی از بازمانده‌های زندان پزشکی بود که در تلاش برای فرار به چین بازداشت شد. او گفت که برهنه از پا آویزانش کردند، کتکش زدند و با آب‌وآتش شکنجه‌اش دادند و مخلوط آب و فلفل در دهان و بینی‌اش ریختند.

گرچه جدیدترین شهادتی که شنیده شد از سال 2006 بود، اما قضات شهادت نامه‌ای از “تای یونگ هو” دیپلمات ارشد کره شمالی دریافت کردند که سال گذشته از سفارت کشورش در لندن فرار کرد. تای گفت پس‌ازاینکه کیم جونگ اون عمویش “جانگ سونگ تائک” را اعدام کرد، در موج پاک‌سازی‌های سال 2013 بسیاری از مقاماتی که شخصاً آن‌ها را می‌شناخت به زندان‌های سیاسی منتقل شدند.

کمیته جرائم بین‌المللی انجمن وکلا به همراه دفتر حقوقی “هوگان لاولز” در واشنگتن پرونده جرائم رژیم کره شمالی را تشکیل دادند. از بین 11 جرمی که در دیوان بین‌المللی کیفری علیه بشریت ذکر شده است، کره شمالی همه موارد به‌جز آپارتاید (تبعیض نژادی) را مرتکب شده است.

یک سازمان عمومی غیردولتی در کره‌جنوبی از شناسایی ۳۱۸ محل در کره‌ شمالی خبر داده است که به وسیله دولت کره شمالی برای اجرای احکام اعدام استفاده می‌شود.

برای تهیه این گزارش اعضای “کارگروه تغییر برای عدالت” با ۶۱۰ شخصی که در طول ۴ سال گذشته از کره شمالی گریخته بودند، مصاحبه کردند.

این گزارش درباره چندین دهه اجرای حکم اعدام برای جرایمی چون دزدیدن یک گاو و یا حتی تماشای تلویزیون کره جنوبی است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که محل‌های اجرای حکم اعدام در اطراف رودخانه‌ها، بازارها، مدارس و زمین‌های ورزشی قرار دارد.

اغلب موارد اعدام به روش جوخه اعدام انجام می‌شود. به گفته شاهدان سه تیرانداز سه سری تیر را به شخص محکوم شلیک می‌کنند.

بعضی از مصاحبه‌شوندگان به مواردی اشاره کردند که ماموران اجرای حکم اعدام مست بوده‌اند: “چون عمل کشتن از نظر احساسی کار دشواری است.”

گزارشگران این سازمان غیردولتی می‌گویند که مواردی از دار زدن زندانیان هم گزارش شده است اما به نظر می‌رسد که این روش قدیمی بوده و حتی ممکن است که از سال ۲۰۰۵ کاملا متوقف شده باشد.

اتان شین، یکی از نویسندگان این گزارش به خبرگزاری فرانسه گفت که به نظر می‌آید که آمار اعدام‌های عمومی رو به کاهش بوده است اما این ممکن است به این دلیل باشد که از زمانی که پیونگ یانگ به دنبال به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک حکومت عادی است، پنهانکاری را بیشتر کرده است.

در گذشته خبرهایی درباره اعدام مسئولان رده بالا و نزدیک به حکومت کره شمالی منتشر شده است. در سال ۲۰۱۳، جَنگ سونگ تِک، یکی از بانفوذ‌ترین دولتمردان و شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به جرم “خیانت” اعدام شد.

تایید خبر مجازات یا اعدام کسانی که مغضوب رهبر کره‌شمالی واقع می‌شوند معمولا دشوار است و اغلب چنین گزارش‌هایی نادرست از آب درآمده است.

برای مثال، در سال ۲۰۱۳ گفته شده که هیون سونگ وول، خواننده پرطرفدار کره شمالی در ملاعام اعدام شده است. حتی یک روزنامه چاپ کره جنوبی نوشت که “این زن خواننده در مقابل چشم اعضای ارکسترش با رگبار مسلسل کشته شده است” اما در سال ۲۰۱۸ او در میان اعضای هیاتی که در آستانه برگزاری المپیک زمستانی به سئول سفر کرده بود، دیده شد.

 تصویر کمیاب از یکی از اردوگاه های مرگ کره

ماجرای قتل با تبر یکی از تیره ترین اتفاقاتی است که در تاریخ روابط بین کره شمالی و ایالات متحده رخ داده است. در هجدهم آگوست سال هزارو نهصد و نود وشش، گروهی از سربازان آمریکایی به منطقه ی غیرنظامی حائل بین دو کره فرستاده شدند تا درخت مشهوری را قطع نمایند که دید سربازان سازمان ملل به طرف «پل بی بازگشت» موجود در این منطقه را محدود می کرد. در طی این ماموریت دو نفر از افسران آمریکایی توسط سربازان کره شمالی که در روستایی در نزدیکی این درخت قرار داشتند با تبرهای خودشان به قتل رسیدند. جنجال بالا گرفت و سه روز بعد دو گروهان بزرگ از نیروهای مشترک کره جنوبی و ایالات متحده برای قطع کردن درخت و نشان دادن قدرت خود به محل اعزام شدند.

کره شمالی نیز با فرستادن دویست نظامی کاملاً مسلح به این تهدید جواب محکمی داد. تیربارها مستقر شده، نظامیان همه به حال آماده باش درآمدند و یک پایگاه نظامی هوایی در ژاپن نیز برای عملیات آماده شد. در نهایت این درخت بدون درگیری بیشتر قطع شد. امروزه بقایای این درخت به عنوان یادگاری از این که چگونه یک موضوع ساده نزدیک بود به جنگی تمام عیار تبدیل شود در منطقه ی غیرنظامی بین دو کره برجای مانده است.

قمار با مرگ – قسمت سوم

تو این قسمت میریم به کره شمالی و ماجرای یکی از بزرگ ترن اتفاقاتی که تو اردوگاه های کار اجباری این کشور افتاده رو باهم مرور میکنم. این داستان یک…
کلیک کنید

قمار با مرگ – قسمت اول

 تو این قسمت میریم به کره شمالی و ماجرای یکی از بزرگ ترن اتفاقاتی که تو اردوگاه های کار اجباری این کشور افتاده رو باهم مرور میکنم. این داستان یک…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست