پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

جان اف کندی چگونه ترور شد؟

جان اف کندی در میان ردیفی از خودروها، همراه با همسرش و همین‌طور فرماندار کانلی و همسرش در حال حرکت بود. شاهدان حاضر در محل صدای شلیک گلوله‌‌ای را شنیده و مشاهده کردند به سمت جلو خم شد. صدای شلیک‌های دیگری هم شنیده شد و متوفی روی زانوی همسرش افتاد. فرماندار کانلی نیز در همین لحظات مورد اصابت گلوله قرار گرفت. خودرویی که آن‌ها در آن سوار بودند توسط پلیس دالاس به سوی بیمارستان پارک‌لند اسکورت شد.»

گزارش کمیسیون جنایی دالاس روز جمعه ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ راس ساعت ۱۷:۱۰ آماده شد. این تنها گزارش علنی و رسمی از دالاس مرکز ایالت تگزاس آمریکاست که در روزهای پس از قتل رئیس‌جمهور منتشر و در مورد محتوای آن تردیدی وجود ندارد. آنچه که ماموران پلیس با زبان و ادبیات ویژه اداری روی کاغذ آوردند، یک گزارش خشک از واقعیتی محسوب می‌شد که برای مردم دنیا مفهوم نبود زیرا در حال حاضر نمی‌توان به جزئیات داستان پرداخت. چون در آن ثانیه‌هایی که مغز رئیس‌جمهور به دو نیم می‌شد و پزشکان برای بازگشت وی به زندگی تلاش می‌کردند، هیچ وقایع‌نگاری حضور نداشت.

آنچه که در ساعت‌ها و روزهای آغازین از دالاس گزارش می‌شد، آشفته، نارسا و یا اشتباه بود. گزارش‌های متناقض با جزئیات فراوان یکی پس از دیگری می‌رسید. به عنوان مثال مجله خبری «تایم» گزارش می‌داد که ژاکلین کندی پس از انتقال رئیس‌جمهور به بیمارستان پارک‌لند به سمت برانکارد دویده «تا دست همسرش را روی سینه (کندی) قرار دهد». اما «ماریام اسمیت» گزارشگر آژانس خبری UPI بر خلاف گزارش تایم، به چشم خود دید که ژاکلین با موهای باز و درهم به دنبال برانکارد حامل رئیس‌جمهور در بیمارستان می‌دویده است. حتی نیویورک‌تایمز که به خاطر گزارش‌های دقیق و لحظه‌‌ای خود شهرت دارد، به خوانندگان خود اعلام کرد گزارش‌ها از دالاس ناقص و احتمالاً غیرقابل اعتماد است.

از این حادثه فیلمی توسط آبراهام زاپرودر گرفته شده که لحظه های ترور را نشون و در ادامه میتونید ببینید :

 

با وجود ده‌ها عکاس که در مسیر کاروان موتورسواران ریاست‌جمهوری در دالاس حضور داشتد، مشهورترین تصاویر ترور جان اف کندی از دوربین ۸ میلی‌متری یک تاجر به نام آبراهام زاپرودر به دست آمده است.

ریچارد استالی گزارش‌گر لایف، از فیلم اصلی و تمامی حقوق زاپرودر محافظت کرد. تصاویر سالم باقی‌مانده از فیلم، در نسخه‌ای که لایف به یاد کندی منتشر کرد، به نمایش در آمد. هرچند که تصاویر در اندازه کوچک و سیاه و سفید چاپ شدند و اطلاعات کمی را منتقل می‌کردند.

شماره به یاد ماندنی این نشریه سه سال پس از آن و با پوشش گزارش کمیسیون وارن منتشر شد. در این کمیسیون به شکل رسمی تمامی شواهد (که شامل فیلم زاپرودر هم می‌شد) بررسی شد و لی هاروی اسوالد به عنوان قاتل شناسایی شد. این‌بار لایف تصاویر فیلم را رنگی و در اندازه بزرگ و منتشر کرد و فریم به فریم آنها را آن‌طور که شواهد جنایی بررسی می‌شوند، مرور کرد.

وقایع‌نگاران لایف با استناد به انتشار فیلم زاپرودر قابل‌ توجه‌ترین نوع انتشار تصاویر، حتی تصاویر متحرک را به شکل تصویر ثابت در صفحات چاپ‌شده خواندند. هرچند که پوشش مستقیم مراسم خاک‌سپاری کندی نشانه‌ای شد بر این‌که تلویزیون در هنگام پوشش اخبار فوری جای نشریات و روزنامه‌ها را می‌گیرد.

اما این همه ماجرا نیست، بسیاری معتقدند که اسوالد تنهای یک قربانی بود، قربانی توطئه ای بزرگ که سیاست مداران و نظامیان جنگ طلب آمریکایی برای از میان برداشتن جان اف کندی که فردی به نسبت صلح طلب بود و مخالف بسیاری از اقتدامات نطامیان و افزایش قدرت آنان بود انجام شده بود. در فیلم زیر لحظه ای عجیب رو میبینید، لحظه ای که به نیروهای امنیتی دستور داده میشه تا از اسکورت لیموزین کندی دست بردارند!!!

 

 

ویدیوی بعدی مربوط میشه به لحظه ترور هاروی اسوالد توسط جک روبی کاباره دار معروف که خود او هم به طرز مشکوکی در زندان درگذشت، گفته میشه جک روبی قرار بود اطلاعات مهمی در مورد ترور کندی برملا کنه ولی قبل از این اتفاق به دلیل آنچه که بیماری و سرطان گفته شده در زندان درگذشت!

 

 

سوگند ریاست جمهوری لیندون جانسون

لحظه خوردن سوگند ریاست جمهوری لیندون جانسون در هواپیما در حال بازگشت به واشنگتن در کنار ژاکلین کندی

 

لیموزین جان اف کندی

لیموزین حامل کندی و همراهان بعد از حادثه

 

جمجمه جان اف کندی

تصویری تایید نشده از جمجمه جان اف کندی

 

لی هاروی اسوالد

لی هاروی اسوالد

 

جک روبی

جک روبی

  • اگر به شنیدن ماجرای این ترور علاقه دارید به اپیزود ” جی.اف.کی ” گوش بدید.
جان اف کندی

جی.اف.کی

  در این قسمت از راوکست ماجرای یکی از پیچیده ترین حادثه های تاریخ آمریکا یعنی ترور جان اف کندی رو میشنوید، ماجرایی که سوال های حل نشده زیادی در…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست