پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

بناهای یادبود کشتار کاتین

داستان کشتار جنگل کاتین از آن دست ماجراهایی است که به عنوان یک جنایت جنگی در تاریخ کم سابقه است، در این ماجرا حداقل چهار هزار نفر از افسران لهستانی که برابر نازی ها می جنگیدند، بی خبر از توافق پنهانی شوروی و آلمان برای تقسیم لهستان، اسیر یکی از بزرگترین خیانت های قرن شدند. شرق لهستان توسط ارتش سرخ اشغال شد و بیش از دویست هزار افسر این کشور خلع سلاح و بازداشت شدند و یا در خود لهستان زندانی شدند و یا در شوروی به صومعه های متروکه که به عنوان زندان و قتلگاه از آنها استفاده میشد فرستاده شدند. برای سالیان طولانی نام کاتین در شوروی جزو کلمات ممنوعه‌ای بود که نباید به کار برده می‌شد. در دادگاه نورنبرگ نیز، (در رابطه با کاتین)، انگشت اتهام به سوی نیروهای هیتلر رفت؛ ولی سرانجام سالها بعد نتیجه تحقیق بین‌المللی، شوروی را مقصر شناخت.

کاتین به عنوان جرمی علیه بشریت در شعر شاعران و داستان نویسندگان راه یافته‌است. هنرمندان با تندیس و موسیقی و نقاشی و فیلم از آن یاد کرده‌اند.

در اینجا به چندتا از بناهای یادبود کشتار کاتین می پردازیم.

یکی از زیباترین بناهای یادبود کشتار جنگل کاتین این بنا در عکس زیر می باشد. افسری لهستانی با دستانی که از پشت بسته شده اند و سر نیزه ای که از پشت سر بر قلب او فرو رفته. بسیاری از اعدامی های جنگل کاتین به همین شکل به قتل رسیده اند.

بنای یادبود

 

قبرستان نظامی کاتین در لهستان، این قبرستان محل دفن اجساد لهستانی ها و روس های کشف شده از گورهای جمعی جنگل کاتین است.

بنای یادبود کاتین

 

این بنا در آمریکا قرار دارد. دست های بسته شده افسر لهستانی به بسته بودن دست های لهستانی های اعدام شده در کاتین اشاره دارد.

افسر لهستانی

 

بنای یادبودی که به شکل واگن قطار ساخته شده و صلیب های آن اشاره به افسرانی دارد که با قطار به کاتین منتقل شدند.

بنای یادبود کشتار کاتین

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید