پادکست فارسی راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…

پادکست راوکست

تاریخ فقط وقایع را ثبت میکند، اما داستان ها حقایق را…
اجرای زنده

اولین اجرای زنده راوکست

روز چهارشنبه 16 بهمن 98 اولین اجرای زنده پادکست “راوکست” انجام شد، من در این مقاله سعی میکنم درکنار گذارشی تصویری از اجرای زنده راوکست، تجربیات خودم را هم از این اجرا بیان کنم تا شاید اگر شما هم برای اولین بار قراره اجرای زنده ای داشته باشید بتونید از این مقاله استفاده کنید.

 

موضوع قراره چی باشه؟

من فکر میکنم قبل از هر چیزی شما باید بدانید که دراجرا قراره در مورد چی حرف بزنید، موضوعی که انتخاب میکنید کاملا باید متناسب با فضا و زمانی که برای اجرا در اختیار دارید باشه، من یکی از اشتباهاتم این بود که بدون در نظر گرفتن زمانی که برای اجرا در اختیارم بود اقدام به انتخاب موضوع کرده بودم و وقتی شروع به نوشتن متن و جمع کردن منابع کردم تازه متوجه شدم که روایت موضوع انتخابی من خیلی کمتر از اون فرم استاندارد اجرا زمان میبره.

( از نظر من بهتره که زمان اجرا چیزی بین ا ساعت و ربع تا 2 ساعت باشه که این بستگی به موضوع پادکست، فرم پادکست و مخاطب ها داره. )

اجرای زنده راوکست - ایمان نژاداحد

به خاطر همین من مجبور شدم برخلاف تمام برنامه ریزی هایی که کرده بودم درست ده روز قبل از اجرا به کل موضوع داستان را عوض کنم که این انتخاب دوباره موضوع زمان خیلی زیادی از من صرف کرد. پس بهتره این نکته را از قبل در نظر داشته باشید.

اجرای زنده راوکست - ایمان نژاداحدکی و کجا قراره اجرا کنم؟

زمان و مکان اجرا اگر بیشتر از خود اجرا اهمیت نداشته باشد کمتر  هم ندارد، یک سالن مناسب چه از نظر لوکیشن و چه از نظر امکانات میتواند میزان رضایت از اجرای شمارا تا حدی زیادی بالاتر ببرد، حتی نوع صندلی ها و مدل چیدمان اونها هم تاثییرگذار هست، پس روی مکان اجرا بیشتر دقت کنید.

زمان برگزاری اجرا هم نکته ای هستش که نباید به سادگی از آن رد شد، آخر هفته ها و به خصوص روزهای تعطیل بهترین روز، و ساعت های منتهی به شب بهترین زمان ها برای اجرا هستند، البته باید دقت کنید که اگر در روز تعطیل اجرا دارید مناسبت تعطیلی آن روز چیست، مثلا روزی مثل 22بهمن یا مناسبت های خاص از نظر من روزهای مناسبی برای اجرا نیستند.

حتما حتما برای روز و ساعتی که قراره اجرا داشته باشید از قبل تمامی هماهنگی های لازم را انجام دهید، اجرای زنده راوکست به خاطر برخی ناهماهنگی ها با چند دقیقه تاخیر شروع شد، همچین موضوعی هم باعث نارضایتی مخاطب شده و هم استرس مضاعفی رو قبل از شروع اجرا به خود شما تحمیل میکند.

 

اجرای زنده راوکست - ایمان نژاداحد

 

یواش یواش به گوش همه برسون

تا زمانی که شما درمورد اجرایی که دارید اطلاع رسانی نکنید کسی هم خبردار نمیشود، اینکه اجرای زنده دارید را سعی کنید به مرور و هربار توی یکی از شبکه های اجتماعیتون اطلاع بدید، به نظرم وقتی یکباره این خبر را همه جا بگید شاید یه حجم زیادی از یک خبر تکراری در یک بازه زمانی خیلی کوتاه برای بیننده خوشایند نباشد.

من سعی کردم آهسته و پیوسته اینکار را انجام بدم، مثلا روز اول فقط در اینستاگرام در حد یک پست، روز دوم در توییتر، روز بعد در تلگرام، و بعد از اون هر روز در حد یک توییت، یا استوری یا پست تلگرامی این موضوع را دوباره یادآوری میکردم، و 4روز قبل از اجرا هم در پادکستم به صورت جداگانه اعلام کردم که فکر میکنم خیلی خیلی تاثیر داشت.

برای بلیط فروشی عجله نکن

رایگان بودن یا نبودن اجرا یه انتخاب شخصیه ولی اگر تصمیم داشتید بلیط فروشی کنید دقت داشته باشید که روزهای اول شاید حتی یک بلیط هم نفروشید ولی هرچقدر به زمان اجرا نزدیک تر بشید میزان رزروها بیشتر میشود، در مورد اجرای زنده راوکست بلیط فروشی تا روز آخر و لحظه شروع اجرا ادامه داشت که حدود 60درصد رزروها از روز اول آغاز بلیط فروشی و 40درصد باقیمانده در 2 روز انتهایی به فروش رسیدند و درست روز آخر ظرفیت اجرا تکمیل شد، پس عجله نداشته باشید.

روز اجرا، به چشمانش خیره شو

بهتره تمام اون چیزی که قراره در اجرا ارایه کنید را تا چند روز قبل از اجرا آماده کرده باشید و روزهای آخر را برای مرور و تمرین قرار بدید، کاری که من انجام ندادم و تا روز آخر هنوز داشتم متن را تکمیل میکردم، این باعث شد که فرصت کافی برای تمرین نداشته باشم.

اجرای زنده راوکست - ایمان نژاداحد

حتما از قبل حداقل یکی دوبار کل اون چیزی که قراره در روز اجرا انجام بدید را به صورت کامل انجام بدید و اجرا کنید، تا هم تسلط کافی روی موضوع پیدا کنید و هم از استرس اجرای اول حسابی کم شود، خیلی ها اعتقاد دارن که بهتره موضوع اجرا از روی متن خوانده نشود و حفظ شده باشد ولی این امر به تسلط بالایی نیاز دارد، حفظ کردن حداقل 7 یا 8هزار کلمه کار راحتی نیست ولی اگر موفق بشید که اینکار را انجام دهید یه امتیاز خیلی بزرگی برای شماست چون در این صورت دیگر مجبور نیستید تمام مدت در طول زمان اجرا به برگه های کاغذ یا لپ تاپ خودتون برای خواندن متن خیره بشید.

یادتان باشد که برقرای ارتباط با مخاطب در طول اجرا مهمترین چیزی هستش که باید به آن توجه داشت، به خصوص ارتباط چشمی، اگر شما متن را حفظ باشید اینکار برایتان به مراتب راحت تر است و درکنار آن میتوانید از زبان بدن هم استفاده کنید و جذابیت کار را چندبرابر کنید، ولی اگر از روی متن اجرا میکنید حتما ازقبل لحظه هایی را انتخاب کنید که بتوانید به مخاطبان خود نگاه کنید و ارتباط برقرار کنید، فراموش نکنید که وقتی شما به مخاطب نگاه میکنید در واقع او را محبور میکنید که به شما توجه کند تا ذهن او از مسیر اجرا خارج نشود.

تجربه شخصی من از اجرای زنده نشان داد که اجرا کردن به آن وحشتناکی هم که فکر میکردم نبود فقط کافیه تمرین داشته باشید و سعی کنید از اجرای خودتان لذت ببرید.

 

پادکست فارسی در قرنطینه

قرنطینه و پادکست فارسی

این روزها هر سایت و کانال و مجله ای را که نگاه میکنیم تیتر اولش خبرهای مربوط به ویروس کروناس، ویروسی که همینجوری تخت گاز میره جلو و همه جا…
کلیک کنید

فرق پادکست و برنامه رادیویی

پادکست با رادیو چه فرقی میکند؟ من جواب دقیقی برای این سؤال بلد نیستم و تا حالا هم برای هیچ رادیویی کار نکرده‌ام. چیزهایی که درباره‌ی رادیو می‌نویسم برداشت من…
کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست