آموزش از طریق پادکست به یک ضرورت تبدیل شده است

پادکست و آموزش

فنّاوری‌های جدید همواره تأثیر زیادی بر سیستم آموزشی داشته‌اند، پادکست‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند .خیلی از آموزشکده‌ها سیستم قدیمی کتاب و جزوه را کنار گذاشته و به فنّاوری‌های مؤثر در یادگیری از جمله آموزش از طریق پادکست روی آوردند. در این مقاله برای شما توضیح می‌دهم که چرا پادکست‌ها درزمینه آموزش مفید و موثر هستند.

در ابتدا باید بگوییم که پادکست در مدارس و دانشگاه‌ها و آموزشکده‌ها قابل‌استفاده است چراکه تمام سخنرانی ها و آموزش‌ها ضبط‌ شده و در هر زمان که دانشجو بخواهد می‌تواند تنها با عضویت در کانال پادکست موردنظر به‌تمامی آموزش‌ها دسترسی داشته باشد. در ادامه چند مزیت آموزش از طریق پادکست را باهم بررسی خواهیم کرد:

ساعات انعطاف‌پذیر

یکی از بهترین مزایای پادکست قابل‌حمل بودن و راحتی استفاده از آن است ،یعنی شما فقط با در دست داشتن تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود می‌توانید در هر زمان و هر مکان به پادکست مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. همچنین نیاز نیست تا دانشجو در ساعات خاصی برای دریافت آموزش آنلاین باشد به محض انتشار اپیزود جدید در هر ساعاتی از شبانه روز می تواند به آن گوش دهد.

آموزش از طریق پادکست

صرف مدت زمان بیشتر برای گوش کردن  

اینکه دانش آموز را متقاعد کنیم که 30 دقیقه یک فصل از کتاب را بخواند خیلی سخت تر است تا 30 دقیقه به یک فایل صوتی گوش دهد چرا که خواندن توجه بیشتری را می‌طلبد . دانش آموز باید بی حرکت یکجا بنشیند کتاب در دست بگیرد و کاری جز خواندن نکند.گوش دادن به پادکست می تواند در حین انجام فعالیت های دیگر رخ دهد مثلاً وقتی که بر روی تردمیل در حال پیاده روی هستید یا در اتوبوس منتظر رسیدن به مقصد هستید همزمان می توانید خود را از آموزش بهره مند سازید.

تولید محتوا توسط دانش آموزان

شما می‌توانید این فرصت را برای دانش آموز یا دانشجو فراهم کنید که پروژه ها ،پرسش ها و نتیجه گیری خود را به صورت پادکست ارائه دهند، این امر تعامل دانش آموزان را در محتوای آموزشی بیشتر خواهد کرد.

جبران غیبت های کلاسی

دیگر از دست دادن کلاس منجر به عقب افتادن از مبحث درسی و به طبع آن خراب کردن امتحان نخواهد شد .دانش آموز یا دانشجو می‌تواند با گوش دادن به پادکست کلاس هایی که در آن حضور نداشته، عدم حضور خویش را جبران کند.

تجربه بهتر برای معلمان و اساتید

استاد می‌تواند با ضبط مباحث درسی به صورت صوتی اطمینان حاصل کند که تمامی مباحث را بدون کم و کسری آموزش داده و در صورت از قلم افتادن هر مبحث می‌تواند به راحتی با ادیت فایل صوتی مبحث مورد نظر را به آموزش اضافه کند.

کمک به دانش آموزانی که مشکل خوانش پرشی یا Dyslexia دارند

خوانش‌پریشی،  یا دیسلِکسیا (به انگلیسی: Dyslexia) یک اصطلاح برای تشریح معلولیت آموزشی است. این اختلال موجب اختلال در روان‌خوانی یا درک مطلب می‌شود. برای دانش آموزانی که با خواندن کتاب و روان خوانی مشکل دارند پادکست می‌تواند بهترین گزینه باشد.

کلام آخر

در نهایت باید گفت با توجه به مواردی که ذکر شد آموزش از طریق پادکست یکی از بهترین روش ها برای یادگیری است.پس چرا فرصتی برای آموزش و یادگیری از طریق پادکست ایجاد نکنیم؟

 

اگر علاقه مند هستید با مفهوم پادکست بیشتر آشنا شوید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

منبع سایت: thepodcasthost

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *